BM'den Irak çiftçisine 750 ton gübre

BM'den Irak çiftçisine 750 ton gübre

Irak'taki çatışmalardan etkilenen 2 binden fazla çiftçiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) kış buğday ekinlerinin üretimini artırmak için 750 ton gübre ulaştı .

 

Ninova Valiliği'nden Alqosh ve Sheikan bölgelerinden çiftçilere her biri 350 kilogram gübre verildi; bunların yarısı ekim sırasında, diğer yarısı baharda buğdayın büyümesini hızlandırmak için kullanılacak.

IŞİD 2014 yılında Irak'ın buğday kuşağının bir bölümünü aldığından, çiftçiler piyasalara erişimi kısıtlı hale getirme, girdilerin yüksek maliyeti gibi zorluklardan ötürü gübre ve diğer tarımsal girdilere erişmek ya da bunlara güvence vermek için uğraş veriyorlar. Çatışmaların artmasıyla Hükümet  çiftçilere önceki ürünler için gecikmiş ödemeler yapıldı.

Iraklıların yaklaşık üçte birinin insani yardıma ihtiyacı olduğu için, gıda güvenliği Irak'taki krizin en endişe verici yönlerinden biri olmayı sürdürüyor. Irak'taki 2.9 milyon gıda güvensizliğinin yüzde 77'si kadınlar, çocuklar ya da yaşlılar.

FAO, Irak Temsilcisi Fadel El-Zubi, "Çiftçiler artık gübre ve böcek ilacı gibi girdilere erişemediği veya bu tür girdileri karşılayamayacakları zaman bitki yetiştirme ihtimalleri azalıyor" dedi. "2014 yılından bu yana, ülke genelinde hububat sıkıntısına ve Irak'taki temel gıda ürünlerinin maliyetinde keskin bir artışa neden olan faktörlerden biri de savaş” dedi.

10.02.2017 (Haber Merkezi)