Cumhurbaşkanı Berham Salih: Irak bölgede yapıcı rol oynayacak

Cumhurbaşkanı Berham Salih: Irak bölgede yapıcı rol oynayacak

Cumhurbaşkanı Barham Salih, Irak’ı ve bölge halklarını çatışma hayaletlerinden uzaklaştıran istikrarlı bir bölgesel sistem kurma ihtiyacını vurguladı.İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçileri ile yaptığı görüşmede Salih, Irak’ın, krizlerle uğraşmak ve bunlara etkili ve radikal çözümler bulmak için ilgili taraflar arasında yapıcı bir diyalogu benimseme konusunda net bir vizyon başlattığını söyledi. 

Irak politikasının, herhangi bir partinin eksen politikasından uzak durmaya ve bölgede barış ve istikrarı teşvik eden siyasi çözümlere ulaşmak için diplomatik kanallar aracılığıyla çabaların yoğunlaştırılmasının temelini oluşturduğunu belirtti.

Irak’ın, bölgedeki krizlere yönelik tutumunun, ulusal politikalara olan bağlılığından ve yüksek çıkarlarından kaynaklandığını, ülkedeki çatışma ve krizlerin etkilerinden kaçınmanın önemini vurguladığını, milli çıkarlarını koruduğunu ve Iraklılar’ın sağladığı istikrarı koruduğunu belirtti.  

Cumhurbaşkanı, Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesinin ve Irak'ın ortak çıkarlara hizmet etmek için işbirliği ve koordinasyon geliştirme isteğinin önemini vurguladı. 

Avrupa Birliği’nin Irak’a, ​​özellikle yerlerinden edilmiş kişilerin geri dönüşü başta olmak üzere çeşitli alanlarda çabalarını övdü.

Üç Avrupa ülkesinin Büyükelçileri, kendileri için Irak ile ilişkilerin geliştirilmesinden ve ülkelerinin işbirliğini pekiştirme ve arttırma çabalarından, Irak'ın dengeli dış politikasını ve Arap ve bölgesel ülkelerinde oynadığı rolü övdükten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

6.06.2019 (Haber Merkezi)