ENKA Şirketi Umm Qasr Limanı ihalesini aldı

ENKA Şirketi Umm Qasr Limanı ihalesini aldı

Irak'ın en büyük çok amaçlı liman tesisi olan Basra Çok Amaçlı Terminali (BMT), Umm Qasr Limanı'nda yeni yatırım olacak.

 

Mevcut tesislerine önemli bir genişleme işaret eden BMT, Umm Qasr Limanı'na toplam yatırımını 200 milyon ABD dolarına çıkararak uluslararası ticaret ve ulaştırma sektöründeki limanı daha da ileriye taşıyacak.

BMT'nin Umm Qasr limanındaki mevcut 4 rıhtımı ve 650.000 m2 terminal alanına ek olarak, bu gelişme 3 yeni rıhtımın yanı sıra yeni bir roro rıhtımı inşa edilmesini de beraberinde getiriyor.

Bu tesiste inşa edilecek rıhtım duvarı, Irak'a özgü bir teknik olan blok duvar inşaatına dayanacak. Bakım gerektirmeden yüksek sismik direnci ve yaklaşık 100 yıllık bir ömrü vardır.

BMT, Türk Enka firmasına rıhtım duvarı inşaat sözleşmesi verdi .

Bu yeni tesisin tasarımı Hollanda merkezli mühendislik danışmanlığı Royal Haskoning DHV ile işbirliği içinde yapıldı .

Tamamlandığında BMT, Umm Qasr Limanı'nda 1 milyon metrekarelik terminal alanı ile 7 iskeleye hizmet verecek. Yeni terminal, özellikle 1.000 tonu aşan yüklere kolayca dayanabilen, ağır yük taşımacılığını almak için tasarlanmış bir alanı içerecek, rıhtım duvarı ise 14.000 TEU kapasiteli gemiler alabilecek.

Buna ek olarak, BMT yeni projelerini tüm yeni ekipmanlarla birlikte sunacak ve bu projeyi uluslararası ölçekte kıyaslayacaktır. Bu yatırım hep birlikte Irak'ın bölgedeki uluslararası ticaret ortağı konumunu güçlendirecektir.

8.06.2018 (Haber Merkezi)