Erbil Çevre Yolu için temel atıldı

Erbil Çevre Yolu için temel atıldı

Başbakan Neçirvan Barzani, Erbil şehrinin 150 metrelik çevre yolu projesinin temel atma törenine katıldı.

 

Törende yapılan bir konuşmada Başbakan Barzani şunları söyledi:

“150 metrelik yol projesi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin uygulamaya koyması için hazırlanan birçok projeden biri. 2014'ten beri karşılaşılan zorluklar olmasaydı, KBY, Kürdistan Bölgesi'nin tüm büyük topluluklarında benzer projelere imza atacaktı ”.

Başbakan Barzani'nin konuşmasının metni aşağıdadır:

Günaydın, 
Bayanlar ve Baylar,

Erbil Şehri 150 metrelik çevre yolunu açmak için bu çığır açan törene katılırken sizlerle tekrar görüşmekten mutluluk duyuyorum. Bu proje sadece Erbil için değil, Kürdistan Bölgesi'nde Erbil Şehri sınırları içerisindeki yollardaki tıkanıklıkları azaltarak karayolu taşımacılığını kolaylaştıracak.

Kürdistan Bölgesi'nin merkezindeki başkent olan Erbil, Irak'ın geri kalanına uluslararası sınır giriş noktalarını bağlayan ve aynı zamanda komşu ülkeleri birbirine bağlayan birçok güzergah üzerinde yer almaktadır. Suriye, Türkiye ve İran arasında Kürdistan Bölgesi'nden önemli ticaret yolları geçmektedir.

Bu proje daha hızlı akan trafik oluşturacak ve Erbil 120 metrelik yolun başarısını aşacak. Somut bir çözüm olarak, Erbil City 120 metrelik yol trafik sıkışıklığını azaltmada çok etkili oldu.

Bu 150 metrelik yol projesinin uygulanmasının ilk aşaması, 14 kilometre uzunluğundaki ve 14 milyon uzunluğundaki Bahirka yolundan Koya yolundan geçecek ve 131 milyon ABD doları olarak hesaplanacak kısmı kapsamaktadır.

Hemin Group, bu projeyi ertelenmiş ödeme ile finanse edecek ve uygulayacaktır. Yanında bir servis yolu olan yüksek hızlı bir yol olacaktır. İlgili yüksek standartta ekipmana sahip üç köprü ve üç alt geçit olacaktır.

Hemin Grubu ayrıca Erbil City ve Gopal arasında 14 kilometre uzunluğunda bir çift yol gerçekleştirecek. 
Dün ayrıca Erbil ve Duhok'u bir çift yol ile birbirine bağlayan bir projenin temel atma törenine katıldık.

Baylar Bayanlar,

150 metrelik yol projesi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin uygulamaya koyması için hazırlanan birçok projeden biri. 2014'ten beri karşılaşılan zorluklar olmasaydı KBY, Kürdistan Bölgesi'nin tüm büyük topluluklarında benzer birçok projeyi tamamlamış olacaktı.

Kürdistan Bölgesi'nin muhalifleri, Bölge halkı tarafından sağlanan ilerlemeyi kabul edemediler, barış ve güvenlikle dolu iyi inşa edilmiş ve canlı bir bölge görmek istemediler ve istemiyorlardı. Kürdistan Bölgesi'nin başarı çarkını engellemek için ellerinden geleni yaptılar.

Bölgeyi terörle tehdit eden Kürdistan Bölgesi'nin bütçesinin ve IŞİD'in kesilmesi rasgele meydana gelmedi. Onlar düşünülmüş ve planlanmıştı. IŞİD'e karşı savaş yaklaşık iki milyon göç ettirilmiş insan getirdi. Ancak Kürdistan Bölgesi halkını olumsuz yönde etkileyen en büyük etken, küresel petrol fiyatlarındaki düşüştü.

Bayanlar ve Baylar,

Peşmerge'nin azim ve cesareti olmasaydı, güvenlik görevlileri, Bölge halkımızın hükümet çalışanlarımız da dahil olmak üzere anlayışını ve desteğini almazsak, dünyanın herhangi bir yerindeki hükümet, son beş yılda bu tür krizlere dayanamazdı! Hangi hükümet, sert siyasi ve mali zorlukların ortasında ve Kürdistan Bölgesi'ni ve hükümetini sekteye uğratan tüm iç meselelerin ortasında savaşa dayanıyordu?

Şimdi, Kürdistan halkının desteğiyle ve Peşmerge'nin kararlılığı, sadakati ve özveriliği ile güçlendi ve devlet çalışanlarının geçtiğimiz birkaç yıl boyunca yaşadığı tüm zorlukların kurbanı ve dayanıklılığı, kötü günlerin neredeyse bitti. Uzun vadeli misyonumuzun bir parçası olarak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi olarak bizler kamu hizmetlerini sağlamak olan asıl sorumluluğumuzda hareket etmeye devam edeceğiz. Ülkemizi daha da geliştirmek için planladığımız geliştirme projelerini hayata geçirmeye devam ediyoruz.

KRG, siyasi rekabet nedeniyle KRG'ye yöneltilen ve uygulanacak olan tüm eksikliklere, yapıcı eleştirilere ve hatta yıkıcı eleştirilere rağmen, her zaman mümkün olan en iyi hizmeti vermektedir. 
Kürdistan Bölgesi'ndeki herhangi bir yurttaş ya da herhangi bir yabancı gözlemci son 15 yılda geriye bakarsa, tüm zorluklara rağmen KBY'nin tüm sektörlerde kayda değer bir ilerleme kaydettiği gerçeğini fark edecektir. 
KBY'nin ve Kürdistan halkının beklentilerinin, elde edilenlerden daha yüksek olduğu doğrudur. Bununla birlikte, KBY liderliğindeki Kürdistan Bölgesi'nin 15 yıldan fazla bir süredir neredeyse tüm yönleriyle toplam bir makyaja ulaştığı gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Yüzlerce tamamlanmış proje, KBY'nin ülkenin altyapısına, yol ve köprüler, su ve kanalizasyon sistemleri, hastaneler ve okullar, şehir ve kasabaların mekansal gelişimi ve binlerce vatandaşın geçimini sağlama gibi çabalarına katkıda bulundu. Kürdistan'ın yüzlerce topluluğu içinde, yabancı yatırımları çeken ve birçok alışveriş merkezi, otel, restoran ve kafe açarak, küçük ve büyük fabrikalar inşa ederek ve onlarca başka projeyle.

Bayanlar ve Baylar,

Bunun gibi seremonilerde amaç, başarıları övmek değil, KBY'nin ilk ve en önemli sorumluluğunun insanlara hizmet etmesini sağlamak olduğunu teyit etmek, bu tür sorumlulukların her fırsatta ciddiye alındığını ve KRG'nin amaçlarını gerçekleştirmeyi amaçladıklarını teyit etmek. Tüm vatandaşlar için istikrar, ilerleme ve yüksek yaşam standardı.

Bu temel atma törenine katıldığımız için, KBY'nin amacını, istikrarlı bir ekonomiye doğru her adımın yanı sıra, Kürdistan Bölgesi'nin tüm kesimlerinde tüm sektörleri geliştirme planlarını uygulamak için benzer adımlar atacağını yineliyoruz.

Genel seçimlere yaklaşırken Kürdistan Bölgesi halkı oy kullanacak. Kürdistan Bölgesi'ndeki bütün vatandaşları seçim sürecine medeni bir şekilde katılmaya ve önümüzdeki dört yıl boyunca Irak Kürdistan Parlamentosu ve Kürdistan Bölgesel Hükümetine temsilcilerini seçmeye davet ediyorum. Bu süreç, Kürdistan Bölgesi'nin bugünkü ve geleceği için çok önemlidir. Kürdistan’ı hizmet etmek, inşa etmek ve geliştirmek için hepimiz oy kullanalım.

İnsanlara hizmet etmek, istikrarı desteklemek ve halkımız için daha iyi bir yaşam standardıyla dayanıklı bir ekonomi kurmak için bir sonraki aşamaya bakmayı umuyoruz. En kötü günlerin bittiğine ve yarının bugünden daha iyi olacağına eminiz.

Sonunda, Hemin Grubu'nun ve meslektaşlarının başı olan Sayın Khalid Khoshnaw'ı, Kürdistan Bölgesi'nin çeşitli bölgelerinde ürettikleri iyi işler için uzun vadeli rahat krediler konusunda özellikle alkışlamak isterim. Bu, KBY'deki sarsılmaz güvenini yansıtıyor.

O sadık bir vatansever ve vatandaşın nihai örneğidir. Onun gibi daha çok insanı görmek istiyorum ve ona başarılar diliyorum. Kürdistan Bölgesi'nde her zaman kendi alanında hizmet etmek isteyen ve ülkelerini inşa etmek isteyen milletine gerçekten ihtiyaç duyan insanlara ihtiyacımız var.

Bu sayede, Kürdistan'ın geleceğine sonsuza dek olumlu ayak izlerini bırakacaklar.

Kürdistan Bölgesi'nin başka bir yerinde ve başka bir projede sizlerle yeniden buluşmayı dört gözle bekliyorum.

Teşekkür ederim"

2.10.2018 (Haber Merkezi)