Erbil Valiliği ile UNDP arasında 3 milyon dolarlık anlaşma

Erbil Valiliği ile UNDP arasında 3 milyon dolarlık anlaşma

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Erbil Valiliği, Erbil Valiliği genelinde 284.000 kişi için elektrik, su, yol, ve kanalizasyon gibi günlük yaşam için temel olan hizmetler geliştirmek için sekiz altyapı projesi başlattı.

Almanya Hükümeti'nin sürekli desteğiyle, UNDP'nin Irak Kriz Tepkisi ve Esneklik Programı (ICRRP) ve Erbil Ortak Kriz Koordinasyon Merkezi (E-JCC) altı kritik altyapı projesini inşa edecek veya geliştirecek. Proje ile yeni yollar inşa edecek, aydınlatmayı iyileştirecek ve su şebekesi ve elektrik şebekesini iyileştirilecek. Bu proje doğrudan Erbil Valiliği'nin Sarbasi, Farmanbaran, Baharka, Naly, Şabmamik ve Kreçyan semt sakinleri desteklenecek.

Japonya Hükümeti ise sürekli finansman ile ICRRP ve E-JCC, 210.000'den fazla ev sahibi topluluğa ve yerlerinden edilmiş insanlara fayda sağlayan iki projeyi destekliyor. 

Şimdiye kadar tamamlanmış olan 40 transformatörün temini ve montajı, Erbil şehrinin ve Soran, Koyia, Shaqlawa ve Salah Al Din ilçelerinin bulunduğu mahallelerde yaşayan insanlar için güvenilir elektriğe erişim sağlanacak.

Buna ek olarak, Erbil Valiliği'nde ana su kaynağı olan Ifraz Su Arıtma Tesisi için bir mobil trafo merkezinin tedarik ve kurulumunun, Kawergosk mülteci kampında olduğu gibi Darashakran ve Kawergosk ilçelerinde su teminini artırması bekleniyor. 

Projelerin lansmanı için düzenlenen törende, Erbil Valisi Sayın Nawzad Hadi, şunları söyledi:

“Almanya ve Japonya Hükümetleri'nin desteğini ve UNDP ile işbirliğini, temel hizmetlerin sunulmasını iyileştirmek ve Erbil'deki yerinden edilmiş nüfuslar için geçim fırsatlarını arttırmak için çok teşekkür ediyoruz. Bugün, UNDP ile 3 milyon ABD $ 'lık toplam bütçeye sahip altyapı projelerini başlatmak için anlaşma imzalıyoruz. Bu katkılar mevcut kriz ve devam eden durgunluk ile başa çıkmak için gerekli ve mevcut topluluk ihtiyaçlarını karşılayacak. ”

Erbil'deki Konsolosluk Ofisi Konsolosu ve Başkanı Katsumi Moriyasu, şunları söyledi:

“Japonya, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde ÜİYOK'lere, mültecilere ve ev sahibi topluluklara insani yardım ve istikrara kavuşmada yardımda çok aktif. Bu alandaki katkıları 2012'den bu yana 460 milyon ABD Doları'na ulaştı. Japonya da, yeniden yapılanma ve sosyo-ekonomik kalkınma açısından Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin yakın bir ortağı olarak kalmaya kararlı. ”

Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kalkınma Kooperatifi Başkanı Bay Johannes Schneider şunları söyledi:

“UNDP ve ICRRP sayesinde Irak Krizi'ne verilen tepkilerdeki muazzam zorluklar zamanında ve etkin bir şekilde ele alınmaktadır. Program, ihtiyacı olan herhangi birinin, etnik veya dini geçmişinden bağımsız olarak desteğinden faydalanmasını sağlar. Almanya, bu programa şimdiye kadar toplam 59,5 milyon Euro tutarında katkıda bulunmuş olmaktan mutluluk duyuyor. ”

Genel Sekreter Yardımcısı Özel Temsilcisi Marta Ruedas şunları söyledi:

“Irak'ın geçimlerini ve temel hizmet sunumunu desteklemek Irak'ın son çatışmalardan kurtulma yolunu destekliyor. UNDP, hem yerlerinden edilmiş toplulukları hem de ev sahibi toplulukları destekleyen bu kritik altyapı projelerinde Erbil Valiliği ile yakın bir şekilde çalışmayı taahhüt etmektedir ”.

UNDP'nin Irak Kriz Tepkisi ve Esneklik Programı (ICRRP), Iraklı ve Suriyeli mültecilerin geniş çaplı geri dönüşleri ve uzun süren yer değiştirmeleriyle bağlantılı çok boyutlu şoklara karşı savunmasız toplulukların toparlanmasını ve direncini artırıyor.

 

19.07.2018 (Haber Merkezi)