Erbil Valiliği su arıtma tesisini tamamladı

Erbil Valiliği su arıtma tesisini tamamladı

Erbil Valiliği yerinden olmuş kişiler dahil 33.000 üzerinde kişi için güvenli içme suyunun temini için Rawanduz alt bölgesinde ana su arıtma tesisi rehabilitasyonu tamamladı.

 

Almanya Hükümeti'nin desteğiyle, UNDP'nin Irak Kriz Tepkisi ve Esneklik Programı (ICRRP) ve Erbil Valiliği, bir pompa istasyonu, ana iletim boru hattı ve su arıtma ünitesinin inşası dahil olmak üzere arıtma tesisinin kilit bileşenlerini geliştirdi.

Su arıtma tesisinin yenilenmesi, kronik kıtlıkların hafifletilmesine, temiz suyun yeterli düzeyde tedarik edilmesine ve yerel halk için sağlık koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olacak.

Projenin tamamlandığını belirten bir törende, Kürdistan Bölgesel Yönetimi için Belediye ve Turizm Bakanı (MOMAT) Newroz Mawlood Amin şunları söyledi:

“Bugün Bekhal-Rawanduz su tesisini açmak için burada olduğum için çok şanslı hissediyorum. Proje, uluslararası standartlara uygun olarak İçme Suyu, Rawanduz ilçesinde ve çevre köylerde yaşayan insanlar yararlanacak. ”

Erbil Valisi Sayın Nawzad Hadi, şunları söyledi:

“Bu proje, birçok köyde mültecilerin akınından kaynaklanan temel hizmetler için talepte artışa işaret ediyor. Bizler mülteciler ağırlamaktan dolayı Rawanduz sakinlerine teşekkür ediyoruz ve bu alanda barış içinde yaşamak için hem ev sahibi toplulukları hem de mültecileri övüyoruz ”dedi.

Rawanduz Belediye Başkanı Bayan Kuvatan Kadir şunları ekledi:

“Suyun kalitesinin düşük olması nedeniyle, yerel topluluklar, özellikle çocuklar, su kaynaklı hastalıklardan muzdaripti. Bu proje, hane halklarına içme suyunu iki gün boyunca 1,5 saatten, haftada yedi güne 24 saatten günde 24 saatte artacaktır. Bu dikkate değer bir başarıdır. Güvenli suya daha iyi erişimin, suyla ilgili hastalıkların gelecekteki potansiyel salgınlarını önleyeceğinden eminiz. ”

UNDP'nin ICRRP Program Müdürü Bay Ashley Carl, şunları kaydetti:

“Kriz sonrası toparlanmanın ilk adımlarından biri, insanların temel hizmetlere erişimini sağlamaktır. ICRRP, temel hizmetlere erişimi güçlendirmek ve Irak'ta savunmasız toplulukların yaşamını iyileştirmek. Verici desteği ile ICRRP, ülke çapında 30'dan fazla yeni altyapı projesi başlattı. Riskli toplumlarda gerekli hizmetlere yönelik artan taleplerin karşılanmasında yerel otoritelerin desteklenmesine odaklanan böyle önemli bir projeye katkıda bulunduğumuz için mutluyuz ”dedi.

UNDP'nin Irak Kriz Tepkisi ve Esneklik Programı (ICRRP), Iraklı ve Suriyeli mültecilerin geniş çaplı geri dönüşleri ve uzun süren yer değiştirmeleriyle bağlantılı çok boyutlu şoklara karşı savunmasız toplulukların toparlanmasını ve direncini artırıyor.

 

12.05.2018 (Haber Merkezi)