Hollanda'dan Irak'a destek

Hollanda'dan Irak'a destek

Bu rakamla birlikte Hollanda'nın toplam katkısını 57 milyon Euro'a ulaştı. Hollanda'nın bu desteği IŞİD'en kurtarılan alanların rehabilite edilmesi için harcanacak.

BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Marta Ruedas konu ile ilgili şunları söyledi:

Dengeleme faaliyetlerinin etkisi ülke genelinde açıkça görülebilir. Okullar yeniden açılıyor, temiz su akıyor ve köprüler toplumları yeniden birleştiriyor.

“Çatışma sırasında kaçan 5.9 milyon insanın neredeyse yüzde 70'i eve döndü. Halen devam etmekte olan çalışma ölçeği küçümsenemez, ancak Hollanda'dan bu cömert katkı tam olarak doğru zamanda geliyor. ”

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag ise şunları söyledi:

“Burada istikrarı ve DAEŞ tarafından tahrip edilen diğer yerlerin yeniden inşa edilmesi son derece önemlidir… İnsanları daha parlak bir geleceği ümit etmek çok önemlidir çünkü mülkleri ve geçim kaynakları harabelerde yatar. Bu, su ve elektrik kaynaklarının, okulların ve diğer temel hizmetlerin yeniden kurulmasını içerir. ”

Bakan yakın zamanda bölgedeki istikrar faaliyetlerinin etkisini değerlendirmek için Eski Musul Şehri'ni ziyaret etti.

Irak Hükümeti'nin talebi üzerine, UNDP, yerinden edilmiş Iraklıların geri dönüşünü kolaylaştırmak, yeniden yapılanma ve toparlanma için temelleri atmak ve şiddetin ve aşırılığın yeniden dirilmesine karşı koruma sağlamak amacıyla Haziran 2015'te İstikrar için Fonlama Tesisi'ni (FFS) kurdu.

Tesisin şu anda 31 belediye ve ilçede 2400'ün üzerinde projesi var ve yerel otoritelerin temel altyapıyı hızla iyileştirmelerine yardımcı oluyor. 

Yaklaşık 1,200 proje tamamlandı ve yerel iş gücü tarafından istihdam edilen yerel özel sektör tarafından yürütülen projelerin yüzde 95'i tamamlandı. 

Sadece Musul'da, FFS, 750'den fazla projeyi hayata geçiriyor. Şu anda şehir genelinde 300'ü aşkın proje tamamlanmış olup, sakinler sağlık, eğitim, elektrik ve temiz akan suya erişimi iyileştirmiştir.

2014'teki en son çatışmaların başlamasından bu yana, yerlerinden edilmiş 5,8 milyon Iraklı'nın yaklaşık% 70'i evlerine döndü. 

FFS'nin etkisi, insanları eve dönüşlerinde desteklemede önemli olmuştur. FFS, Irak'taki istikrar çabalarına 800 milyon ABD Doları üzerinde iştirak etmiş 26 bağışçıya sahiptir.

 

 
2.09.2018 (Haber Merkezi)