İngiltere'den Irak'a 12 milyar dolar kredi

İngiltere'den Irak'a 12 milyar dolar kredi

Irak hükümetinin ekonomi bakanı yaptığı açıklamada, İngiliz hükümeti Irak hükümetine ülkedeki altyapı projelerini 10 yıl içinde finanse etmek için 10 milyar pound (12 milyar dolar) kredi vermeye karar verdiğini söyledi.

Maliye Bakanı Vekili Abdul Razzaq el-Essa, Bağdat'taki bir basın toplantısında yalnızca İngiliz şirketlerinin kredilerle finanse edilen projeleri yürütmekle sözleşme yapabileceğini söyledi.

Bakan, "Kredilere uygulanan faiz oranı İngiliz şirketlerince belirlenmelidir" dedi. 

İngiltere'nin Irak büyükelçisi Frank Baker gazetecilere verdiği demeçte, İngiltere'nin Irak'a son üç yıldır İslam Devletinin (ISIS) "yıkımlarından" kurtulmak için ilerlemesine yardımcı olacağını söyledi.

"Birleşik Krallık hükümeti için bu, bizim verdiği ikili desteğin bir başka kanıtı ve Irak'ın büyüyüp güçlü bir ülke ve ulus haline gelmesini sağlamak için devam edecek" dedi.

Irak finans bakanlığı, daha önce, Irak ve İngiltere'nin dönem boyunca belirli projelere fon sağlamak için bir çerçeve görevi yapacak bir mutabakat zaptı imzalamayı kabul ettiği açıklamasında belirttiler.

Bildiride, "Kredinin amacı, su ve kanalizasyon da dahil olmak üzere altyapı projelerini 10 yıllık bir süre boyunca finanse etmek" dedi.

Baas Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i deviren ABD yönetimindeki istilalardan 14 yıl sonra, Irak hâlâ zayıf elektrik ve su temini ve okulların ve hastanelerin yetersizliğini yaşıyor.

 

 

6.03.2017 (Haber Merkezi)