Irak, ABD'den pirinç satın alacak

Irak, ABD'den pirinç satın alacak

ABD hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Irak Hükümeti ABD'den 90 bin metrik ton (200 milyon pound) pirinç almak için anlaşma imzaladı.

Louisiana'nın kuzeydoğu bölümünü temsil eden Cumhuriyetçi vekil Rep. Ralph Abraham'ın ofisi,konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Louisiana ve komşu Arkansas'tan  Senatör ve Temsilcilerle birlikte ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman'a bir mektup yazdığı bildirildi. 

Arkansas ve Louisiana ABD'deki ilk ve üçüncü büyük pirinç üreticisi ülkelerdir.

Bir endüstri grubu olan USA Rice, Irak'ın her yıl tahıl üretiminde kişi başına düşen 90 kiloyu tüketmesi ve yaklaşık% 90'ının ithal edilmesi nedeniyle Irak'ı önemli bir pirinç pazarı olarak görüyor.

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği ve Irak Ticaret Bakanlığı, 2016 yılında ABD pirinç ihalelerini kolaylaştırmak için bir Mutabakat Zaptı imzaladı ve bu da son iki yılda artan sayıda sevkıyatla sonuçlandı.

Açıklamada, Irak'ın sevkiyat için ne kadar ödeme yapacağına dair bir rakam bulunmamakla birlikte, öğütülmüş Louisiana pirinci, AgFax'a göre şu anda metrik ton başına yaklaşık 512 dolar satılıyor. 

İbrahim’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Irak’a da Ağustos ayında 15.000 mt pirinç tedarik edildi.

7.10.2018 (Haber Merkezi)