Irak gazı TANAP'la taşınacak

Irak gazı TANAP'la taşınacak

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vanasını açtığı dev doğalgaz projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Projenin İran ve Rusya'dan arz kesintilerinin karşılanmasında hayati rol oynayacağını belirten Düzyol, hat kapsamında Azeri gazı dışında TürkmenistanIrak ve Doğu Akdeniz gazının önce Türkiye'ye ardından Avrupa'ya taşınabileceğini kaydetti. Düzyol, şu bilgileri verdi: 

– "Haziran sonu Türkiye'ye ticari gaz akışı başlayacak. Faz 1 olarak adlandırılan ve Eskişehir'den Edirne sınırına kadar bölümün inşaat çalışmaları proje takvimine uygun şekilde devam ediyor. Yüzde 85.3'lük ilerlemeye ulaşıldı. Bu bölümün 2019 ortasından itibaren Avrupa'ya gaz arzı sağlayacak olan Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) bağlanmak üzere hazır olması planlanıyor."

Mevcut ev sahibi hükümet anlaşmasında tadilat yapılarak TANAP'ta çoklu giriş noktalarına müsaade edilmesi halinde, alternatif arz kaynaklarından gelebilecek doğal gazın TANAP'a yeni bağlantı hatları inşa edilmesi suretiyle TANAP sistemi üzerinden taşınması mümkün olabilecek.

Bunun için öncelikle söz konusu arz kaynağı ülkelerle alıcılar arasında doğalgaz alım satım anlaşmaları ve ardından TANAP ile gaz taşıtanlar arasında gaz taşıma anlaşmaları imzalanması gerek. Bu yasal ve mukavelevi düzenlemelerin yapılması halinde, ilerleyen yıllarda arz tarafındaki üretim ve ihracat imkanlarına da bağlı olarak, TANAP'ın taşıma kapasitesinin artırılması ve Türkmenistan, Irak ve Doğu Akdeniz gazının da TANAP üzerinden öncelikle Türkiye'ye ardından Avrupa'ya arzı söz konusu olabilecek."

30.06.2018 (Haber Merkezi)