Irak Ile Bağlantı Sağlayacak 3'üncü Köprünün Inşaatı Bitti

Irak Ile Bağlantı Sağlayacak 3'üncü Köprünün Inşaatı Bitti

Şırnak Valisi Su: Irak ile bağlantı sağlayacak 3'üncü köprünün inşaatı bitti

 

Silopi İlçesi'nde  26 Ocak  Dünya Gümrük Günü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Vali Ali  İhsan Su, Habur Kara Hudut Gümrük Kapısı sahasında inşasına başlanan ve  Irak ile bağlantı sağlayacak 3'üncü köprünün inşaatının tamamlandığını, bağlantı yollarının bitmesi ile köprünün Nisan ayında açılmasının planlandığını söyledi.

  Dünya Gümrük Günü nedeniyle  Şırnak'ın  Silopi ilçesinde bir etkinlik düzenlendi. Bir otelde düzenlenen etkinliğe  Şırnak Valisi Ali  İhsan Su, Vali yardımcısı Ümit  Altay,  Silopi Kaymakamı ve  Belediye Başkanı Savaş  Konak, 172'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Temiz,  İpekyolu, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Tuncay Bayraktar, kurum amirleri ve gümrük çalışanları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, gümrüklerle ilgili slayt gösterimi yapıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan  Şırnak Valisi Ali  İhsan Su, bölgeye yatırım yapılması konusunda iş adamlarına çağrıda bulunarak, "Yatırım yapacak kişilere artık devletimiz her türlü kolaylığı sağlıyor. Bir kişi 'Ben  Şırnak'a yatırım yapacağım' diyorsa Kalkınma Bankası bunun bütün iş ve işlemlerini hallediyor. Artık böyle kapı kapı bakanlıklarda gezmeye gerek yok. Projeni hazırlayacaksın, gideceksin Kalkınma Bakanlığına oturacaksın. Orada Kalkınma Sakanlığına bağlı Kalkınma Bankası bu işle görevlendirildi. Her türlü yapılacak işlemin takibini yapıp sonlandıracak. Bu anlamda girişimciye çok önemli kolaylıklar, imkanlar sağlamıştır. Tüm girişimcilerimizi, yatırımcılarımızı, işadamlarımızı  Şırnak'a, bölgeye yatırım yapmaya davet ediyorum. Şimdi Habur'da yeni bir köprü inşa ettik ve inşaatı bitti. Şu anda bağlantı yolları yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda onlar da bitecek ve zannediyorum Nisan sonunda bitmiş olacak. İnşallah oralarda yeni köprüyü hizmete açmış olacağız"dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan  İpekyolu, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Tuncay Bayraktar,  Habur Sınır Kapısı'ndan 2016 yılı içerisinde 1 milyon 138 bin büyük ve küçük araç giriş ve çıkış işlemi gerçekleştiğini belirterek, "Günde 3 bin 200'e yakın büyük ve küçük araç giriş ve çıkışı yapıldı. 2016 yılında yine  Habur Sınır Kapısı'nda 1 milyon 734 bin yolcu işlemi gerçekleştirilmiştir.  Irak'a 7.2 Milyar dolar olan ihracatımızın 2 milyar dolardan fazlası bölge müdürlüğümüzün bağlantılarında gerçekleştirilmiştir. Bu ihracatın yaklaşık 1.2 milyar doları da  Silopi'de bulunan  İpekyolu Gümrük Müdürlüğünden yapılmaktadır. Bu çok önemlidir. Zira 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan 15 ilimiz vardır ve  Şırnak üretmediği halde 15'inden bir tanesidir. 2014'te 335 kaçakçılık olayında 8 milyon lira değerinde mal ele geçirilmiştir. 2015 yılında 375 olayda 104 milyon lira, 2016 yılında 1 bin 52 kaçak yakalanma olayında yüzde 270 artış ile 65 milyon olarak gerçekleşmiştir"dedi.

10.02.2017 (Haber Merkezi)