Irak pazarında İran güçleniyor

Irak pazarında İran güçleniyor

İran-Irak Ortak Ticaret Odası Genel Sekreterİ Hamid Hosseini'e göre Irak, 2018'de Türk mallarından daha fazla İran ürünü ithal etti.

Fars haber Ajansı'na konuşan Hosseini, İran'ın Irak'a ayda ortalama 750 milyon dolar değerinde mal ihraç ettiğini söyledi. 

Irak’a 2018’de Irak’a yapılan toplam ihracatın 8,75 milyar dolar olduğunu belirtti. 

Ancak Hosseini, Ocak ayının çoğuyla örtüşen İran takviminin onuncu ayında Irak'a yapılan ihracatın tatmin edici bir seviyeye ulaşamadığını belirtti.

İhracat, bu dönemde sadece 510 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti.

"Bunun için iki sebep vardı. Birincisi, Ocak ayı boyunca tatillerin olduğu ve ikincisinin ihracat yoluyla edinilen döviz getirisi olmasıdır "dedi.

“Ancak İran yılın bazı aylarında, Irak'a ihracatı 900 milyon dolara ulaştı.” dedi.

Irak, gıda, tarım ürünleri, ev aletleri, klimalar ve yedek araba parçaları dahil olmak üzere İran'dan çok çeşitli mallar ithal ediyor. Irak, Mart 2018'de sona eren 12 aylık dönemde yaklaşık 6 milyar dolar değerinde İran tüketim malı ithal etti ve bu rakam Irak’ın 2017’deki toplam ithalatının yüzde 15’ini oluşturuyor.

İki ülke arasında geçen yıl 12 milyar dolar değerinde enerji sözleşmesi de vardı.

Kasım ayında, İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani, İran ve Irak’ın şu anki 12 milyar dolar seviyesinden yıllık ikili ticareti 20 milyar dolara yükseltebileceğini söyledi.

 

15.02.2019 (Haber Merkezi)