Irak-Suudi Koordinasyon Kurulu'ndan Anbar'a yatırım

Irak-Suudi Koordinasyon Kurulu'ndan Anbar'a yatırım

Irak-Suudi Koordinasyon Kurulu, Salman Zumaili'nin planlamasında, Anbar ilinde 1 milyon hektarlık tarım arazisi yatırımı planladığını söyledi.


Jumaili, yaptığı açıklamada, "Irak-Suudi Koordinasyon Kurulu'nun şu anda, Anbar ilinde tarım sektörünü geliştirmek ve rehabilite etmek için bir milyon hektar tarım arazisinin yatırımını incelediğini" söyledi. 

Irak-Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi 6 Mart tarihinde Bakanlar Konseyi Genel Sekreterliğinde bir çok ekonomik, yatırım, kültür ve diğer sektörlerde işbirliği konusundaki en son tedbirleri görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Sekretarya, "Toplantıda, ticaret, ekonomi, tarım, su kaynakları, sağlık, kültür, ulaşım, gençlik, spor ve eğitim alanlarında koordinasyon sürecindeki son gelişmeler hakkında bakanlık komitelerinin gözden geçirilmesine tanık olduk." 

“Irak hükümeti tarafından Suudi tarafı tarafından işletilen 16 mutabakat zaptının bulunduğunu ve bunların dördünün şimdiye kadar taraflarca imzalandığını, diğerinin de yakın gelecekte tamamlanacağını” belirtti. 

Başbakan Haider el-Abadi, 22 Ekim 2017'de Irak-Suudi Koordinasyon Konseyi'nin kurulması için resmi olarak imzaladı.

6.04.2018 (Haber Merkezi)