Irak, yoksullukla mücadele için sosyal fonu başlattı

Irak, yoksullukla mücadele için sosyal fonu başlattı

Irak Planlama Bakanlığı, Dünya Bankası ile işbirliği içinde, 300 milyon dolarlık başlangıç ​​sermayesiyle Sosyal Kalkınma Fonu'nun başlatıldığını duyurdu .

 

Proje, Irak'ın yoksullarının yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Irak'taki yüksek yoksulluk oranları, yaşam standardını iyileştirmek ve daha fazla istihdam olanağı sağlamak için 15 yıldır tekrarlanan protestolara yol açmıştır. Bu protestolar düzinelerce ölüm ve yaralanmayla sonuçlandı.

Mayıs 2018  Dünya Bankası raporunda , Irak'ın 38,5 milyonluk nüfusunun yoksulluk sınırında% 22,5'lik bir yoksulluk oranı ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. 

Irak Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı sözcüsü Ammar Menem Al-Monitor'a verdiği demeçte, bu yüksek oranın “savaştan ve maliyetlerinden ve aynı zamanda petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan istisnai güvenlik koşullarından kaynaklandığını söyledi. 

Bu, işsizlerin rehabilitasyonu, yatırım projelerinin olmaması ve ekonomik büyümenin yavaşlaması için projelerin finansmanının durdurulmasıyla sonuçlandı.

Irak'ın Yoksulluğun Azaltılması Stratejisi Direktörü Najla Ali Murad, Irak'taki “fakir birey” ibaresini “105.000 Irak dinarından (88 $) daha az aylık bir gelire sahip bir vatandaş” olarak tanımladı. 

 Dünya Bankası, 2018'de, SFD faaliyetleri üç valilikte başlayacak. En yüksek yoksulluk oranına sahip olan Muthanna, geri dönen pek çok insanla birlikte kurtuluş bölgesi olarak Selahhatin ve Dohuk bölgesi'nde yaşıyor.

2019'da, program Ninawa, Thiqar, Qadisiya ve Bağdat'a genişleyecek. Başlangıç ​​3, program Irak'taki tüm valiliklere genişleyecek. 7.10.2018 (Haber Merkezi)