Irak'ın Koyduğu Ton Başına 60 Dolarlık Vergi İçin Girişimler Başladı

Irak'ın Koyduğu Ton Başına 60 Dolarlık Vergi İçin Girişimler Başladı

TUSAF Başkanı Günhan Ulusoy, Irak'ın koyduğu ton başına 60 dolarlık vergi için girişimlerin başladığını, Bosna sorununun çözüldüğünü söyledi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Günhan Ulusoy, "Hükümetimizin de desteğiyle, dünya liderliğini kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz. İlk adım olarak Bosna'dan güzel haberler geldi, sırada Irak var" dedi. Yağışların, beklenen rekolte için yeterli olduğuna dikkat çeken Ulusoy, rekoltede daralma bekleyenlerin yanılacağını, ekmek fiyatlarında da 2018'de zam beklemediklerini söyledi. Ulusoy,'un Dünya Gazetesi'ne verdiği röportajın Irak'la ilgii kısmını yayınlıyoruz.

• İran ve Ukrayna'nın agresif bir şekilde un üretim ve ihracatına başladığı ifade ediliyor. Irak gibi yakın pazarlarımızı etkiler mi?

Evet, Irak pazarında İran'ın etkinliği artıyor. Şu anda 3.5 milyon tonluk ihracatımızın 1.5 milyon tonu Irak'a. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ama siyasi girişimler de gerekiyor. Tarım Bakanımız başta olmak üzere ilgili bakanlarımızla görüşüyoruz. Hükümetimizin kısa dönemde adımları olacak. Ciddi buğday üreticisi olan Ukrayna'nın da un üretimine yönelik adımları var. Verimliliği artırıp yolumuza devam edeceğiz.

• Irak'ın tüketimi 4 milyon ton. Kısa dönemde 5-6 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Bizden aldığı da 1.5 milyon ton civarında. Irak'ın aldığı siyasi kararlar mı sizi endişelendiriyor?

Un sanayimiz, 2017 yılında, 2016 yılındaki dünya rekorunu egale etti. Sektörümüz, bazı pazarlarda yaşanan, ticaret politikası kaynaklı daralmalara rağmen, özellikle Irak gibi güçlü olduğumuz pazarlarda derinleşerek, bir önceki yılın 3.5 milyon tonluk tonajını korumayı başardı. Verdiğiniz rakamlar da endişelerimizin olduğu da doğru. Irak merkezi hükümetinin, diğer menşeliler için uygulamayıp Türk menşeli gıda ürünlerine uyguladığı ton başına 60 dolarlık vergi, 2018'de ihracatın muhafaza edilmesini imkansız kılmakta. Bu konuda başta ekonomi bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlıklarımızın desteği, sadece un sanayisi için değil, Türkiye'nin 3. büyük ihracat pazarı olan Irak'a ihracat yapan tüm ihracatçılarımız için hayati önemde.

• Bu gelişmeler, pazarlarda ciddi bir rekabetin başlayacağını da gösteriyor. Dünya liderliğini korumak için formülünüz nedir?

Türkiye 6 yıldır dünyanın en çok un ihraç eden ülkesi ve dünya un ihracatının yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiriyor. Irak pazarındaki sorunlarla beraber, artan İran rekabeti, İran'ın Rusya'dan ihracat karşılığı buğday alım anlaşması, Ukrayna'nın un ihracatında her yıl artan tonajı, sektörün önündeki tehditlerdir. Gücümüz ise yıllardır kazandığımız tecrübe ile artık bulunduğumuz pazarlarda markalaşmaya başlamamızdır. Dahilde işleme rejiminin işlerliği, lisanslı depoculuğun gelişimi ve TMO ile sektörün omuz omuza işbirliği içerisindeki çalışmalarıyla bütün zorlukları aşabileceğimize inanıyorum.

19.03.2018 (Haber Merkezi)