Irak'ın yeni başbakanı Adil Abdulmehdi kimdir?

Irak'ın yeni başbakanı Adil Abdulmehdi kimdir?

Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Berhem Salih, yeni hükümeti kurması için Iraklı bağımsız siyasetçi Adil Abdulmehdi'yi görevlendirdi.Peki Adil Abdulmehdi kimdir?

 

Irak yasalarına göre, görevlendirilen isim 30 gün içinde hükümeti kuramadığı taktirde, cumhurbaşkanı hükümetin kurulması için başka bir ismi görevlendirecek. İkinci isimin ise  15 gün içinde hükümeti kurması gerekir.

Şii tarafların ortak adayı olan  Adil Abdulmehdi Şii Yüksek İslami Konseyi kurucuları arasında yer alıyordu.

Irak’ın tanınan siyasetçilerden Adil Abdulmehdi, 2004 yılında İyad Allavi başkanlığında kurulan geçici hükümette Ekonomi Bakanı, 2006-2010 yılları arasında cumhurbaşkanı yardımcılığı, 2014’te Petrol Bakanlığı görevini yürüttü. 2016 istifa etti Abdulmehdi, şimdi de Irak’ta hükümeti kurma görevini yürütecek.

Irak’ta Saddam iktidarının yıkılması ardından ilk defa Dava Partisi’nin dışında bir siyasetçi hükümeti kurması için görevlendiriliyor..

Bir dönem cumhurbaşkanı yardımcılığına da yapan Abdulmehdi, Sünni ve Kürtlerle geçmişten beri güçlü ilişkileri ile tanınırken geçtiğimiz yıl vefat eden Mam Celal Talabani ile yakın dost olarak biliniyor.

Adil Abdulmehdi 2007 yılında Bağdat’ta bombalı saldırıya uğradı. Bombalı saldırıdan kurtulan Abdulmendi’nin korumalarından ve çevrede bulanlardan 10 kişi hayatını kaybetti.

 

4.10.2018 (Haber Merkezi)