Iraklı şirket ham şeker almak istiyor

Iraklı şirket ham şeker almak istiyor

Irak'ın en büyük şeker dağıtım şirketi ham şeker ithalat anlaşması yapmak istiyor.

Etihad Food Industries'in Alvean ile yaptığı sözleşmenin Kasım ayında bitmesinin ardından büyük ticari firmalarla bir ya da iki yıllık ham şeker ithalat sözleşmeleri imzalamak istediğini bildirdi .

Şirket drektörü Haidar al-Noumany  verdiği demeçte Etihad'ın Babil merkezli şeker rafinerisi için geçen yıl 1.047 milyon ton çiğ şeker ithal ettiğini söyledi. Bunların çoğu Hindistan'dan yaklaşık 25.000 ton da Brezilya'dan geldi.

Şirket, 2016 yılında 1,03 milyon ton şeker üretti ve çoğunlukla Irak pazarına 940,000 ton sattı ve bunun yüzde 60'ı Irak'ın gıda dağıtım programı olan Kamu Dağıtım Sistemi'ne (PDS) gitti. Şirket, Irak'taki beyaz şeker pazarının yüzde 99,5'ini elinde bulunduruyor.

Tesisin gelecek yıl başlayarak Türkiye, Suriye ve Ürdün gibi ülkelere ihracat yapacak bir genişleme ile kapasitesini ikiye katlaması bekleniyor.

Şirketin yakınında bulunan bitkisel yağ rafinerisinin Mart ayında üretimi başlaması ve altı ay içinde günde 3.600 ton tam kapasiteye ulaşması bekleniyor. Çoğunlukla ayçiçek yağı, Türk bitkisel yağıyla rekabet ederken aynı zamanda soya yağı, palmiye yağı ve mısır yağı üretiyor.

 

20.02.2017 (Haber Merkezi)