Irak'tan dolar yasağı

Irak'tan dolar yasağı

Ülkenin ABD'nin yaptırım programına uyma taahhüdünün bir parçası olan Irak Merkez Bankası, İran'ı ziyaret eden insanlara ABD dolarının satışını yasakladı.

Irak Merkez Bankası, İran'a seyahat eden insanlara dolar satmamalarını emretmek için bankalar ve değişim şirketleri için resmi bir kılavuz yayınladı.

Belgede, "Bankalarınızın özellikle İran İslam Cumhuriyeti'ne seyahat edenler için bunu dikkate almasını istiyoruz" dedi.

ABD'nin yaptırım rejiminin bir kısmı, Tahran'ın dolar cinsinden işlem gerçekleştirmesini engellemek için tasarlandı.

Ekonomist Salama Simaysm, kararın Irak pazarlarındaki dolar fiyatını artıracağını ve bunun İran'a “kaçakçılığını” artıracağını söyledi.

Müşterilerin İran'a seyahat edip etmeyeceklerini belirlemek için bankalar ve döviz kuru işlemlerinin hangi prosedürleri kullanacağı hemen netlik kazanmadı.

İran büyükelçisi Iraj Masjedi, İran-Irak ortak girişimlerinde şirketlerin Irak dinarı ya da ABD doları yerine basit bir mal alışverişi kullandığını söyledi.

ABD'nin yaptırımları bu ayın başlarında İran'ın petrol sektörüne karşı geri yüklendiğinde, Washington Bağdat'a İran gazını ve enerji kaynaklarını, gıda ve diğer tüketim mallarını ithal etmek için bir feragatname verdi.

Ancak ABD, muafiyetin sadece 45 gün süreceğini ve bunun da Aralık ortasında sona ereceğini söyledi.

Irak, güç istasyonlarını yakıtlamak için yoğun İran gazına dayanıyor.

3.12.2018 (Haber Merkezi)