İspanya'dan Iraklı kadınlara destek

İspanya'dan Iraklı kadınlara destek

İspanya, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) Irak'taki kadın ve kız çocuklarına yönelik psikososyal, zihinsel sağlık ve cinsiyete dayalı şiddet hizmetlerine erişimini arttırma çabalarına 400.000 Euro (455.822 $) katkı sağladı.

İspanya'nın uluslararası kalkınma ajansı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) Irak'taki kadın ve kız çocuklarına yönelik psikososyal, zihinsel sağlık ve cinsiyete dayalı şiddet hizmetlerine erişimini arttırma çabalarına 400.000 Euro (455.822 $) katkı sağladı. 

İspanya Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'nın (AECID) katkısı UNFPA tarafından finanse edilen hayatta kalan merkezleri ve tedavi ve destek merkezlerini destekleyecek,

Ayrıca, UNFPA'nın ülkenin kırsal ve hizmetsiz alanlarında yasal desteğini geliştirmeyi amaçlayan programlarına devam etmesini sağlayacak.

UNFPA'nın Irak Temsilcisi Temsilcisi Oluremi Sogunro, “Irak'taki psikolojik ve duygusal yaralar, zihinsel sağlık yardımı ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyan binlerce kadın ve kızı bıraktı” dedi.

“İspanyol katkısı, UNFPA'nın ülkedeki 1.800'den fazla kadın ve kıza hukuki destek ve sevk de dahil olmak üzere bu çok ihtiyaç duyulan hizmetlere kapasiteyi ve erişimi artırmasını sağlayacak” dedi.

Kadınlar sık ​​sık ihtiyaçlarının mevcut sistemde karşılanmadığını ve uluslararası desteklerin ihtiyaç duyduklarında uygun bakımı almaları için çok önemli olduğunu düşünüyor.

Sogunro, "Bu katkı, travma sonrası stres sendromu, depresyon ve şiddetli anksiyeteden muzdarip kadınlar için hayati bakım ve destek sağlayan psikologlara ve danışmanlara erişimin iyileştirilmesi yoluyla UNFPA'nın zihinsel sağlık müdahalelerini güçlendirecektir" dedi.

8.01.2019 (Haber Merkezi)