Lübnan, Irak ve Ürdün Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşü için teklif verecek

Lübnan, Irak ve Ürdün Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşü için teklif verecek

Lübnan, Irak ve Ürdün Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşü için teklif verecek.

Lübnan kaynakları, Lübnan, Irak ve Ürdün tarafından hazırlanan üçlü bir önerinin, Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönmesine izin vermenin yollarını tartışmak üzere Arap Birliği'ne üye ülkelerin daimi temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda sunulacağını belirtti.

Teklif, Mısır'ın desteğini de alıyor.

Kaynaklara göre, Lübnan Dışişleri Bakanı Gebran Bassil Beyrut'ta yapılacak ekonomik zirveyi “Şam'la uzlaşma zirvesi” haline getirmeyi hedefliyor.

Daha önce, Bassil, Lübnan’ın Arap Birliği kararına bağlı olarak Suriye’yi toplantıya davet etmeyeceğini, ancak Lübnan’ın Suriye’nin Lig’e geri dönmesi için çalışabileceğini söyledi.

Basında çıkan haberlere göre, Beyrut yakın zamanda Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad'ın planlanan ekonomik zirveye davet edilmesini sağlamak için yoğun temaslarda bulundu.

Lübnan’ın Mısır ile işbirliği içinde Bahreyn, Kuveyt, Irak, Filistin, Ürdün ve Tunus ile temas kurduğu bildiriliyor.

Geçen ay Cezayir, El Esad'ın  Mart ayında gerçekleşmesi planlanan Arap Birliği zirvesine katılmaya davet edilmesini istedi.  BAE  geçen hafta ardından Şam'daki büyükelçiliği, yeniden açılması açıkladı  Bahreyn  Manama Suriye Büyükelçiliği zamanki gibi çalıştığını söyledi.

Suriye, acımasız hükümetin demokrasi yanlısı protestolara yönelik baskılarının yol açtığı kan dökülmesinin sona ermemesi nedeniyle Arap Birliği'nden uzaklaştırılmıştı.

9.01.2019 (Haber Merkezi)