Macron Şubat'ta  Bağdat'ı ziyaret edecek

Macron Şubat'ta Bağdat'ı ziyaret edecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat ayında Irak’ın başkenti Bağdat’a ilk kez resmi ziyarette bulunacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız basınında yer alan haberlere göre, Macron Şubat ayında Irak'a ilk kez gidecek.

Macron'un Fransızca bilen yeni Başbakan Adil Abdülmehdi ile terör örgütü DEAŞ'tan geri alınan bölgelerin imarı ve ikili ilişkileri geliştirme yollarını ele alacakları açıklandı.

Fransız Le Figaro gazetesi'nde yayınlanan bir raporda, daha önce yapılması planlanan ziyaretin iki ülkede yaşanan siyasi krizler nedeniyle ertelendiğini ileri süren Fransız basını, 2017 yılında cumhurbaşkanlığına seçilen Macron'un bölgeye yapacağı ziyarette ilk durağının Bağdat olacağını belirtti.

Gazete haberinde,Macron'un daha sonraki durağının ise Lübnan'a olacağını belirtti.

Fransız gazete, Başbakan Adil Abdulmehdi,Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile geçen 20 Ekim'de Fransızca telefonda konuştuğuna işaret etti.

Haberde ayrıca, Abdulmehdi'nin daha önce eşi ile birlikte Fansa'da 30 yıl kaldığını belirterek eşinin hala Fransa'da ikamet ettiğini bildirdi.

2014 yılında ABD öncülüğünde terör örgütü DEAŞ karşıtı kurulan koalisyon gücünde yer alan Fransa'nın halen Irak'ta askerleri bulunuyor.

4.11.2018 (Haber Merkezi)