MCGURK BAĞDAT'TAKI IRAK PARLAMENTOSUYLA GÖRÜŞTÜ

MCGURK BAĞDAT'TAKI IRAK PARLAMENTOSUYLA GÖRÜŞTÜ

ABD'nin İslam Devleti'ne karşı koalisyonu (IŞİD) Brett McGurk, Irak Parlamentosu Başkanı Salim El Jabir ile Bağdat'ta bir araya gelerek, Iraklıların cumartesi günü yapılan parlamento seçimlerinde oy kullanmasından bir gün sonra toplandı.

 

Irak Temsilciler Meclisi, McGurk'un sürpriz bir ziyaret için Bağdat'a geldiğini ve 13 Mayıs Pazar günü Jabouri ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Her iki taraf da, halklara hizmet sağlayan bir hükümet kurmak için taraflar ve politik kurumlar arasında işbirliği ve yardımın önemini tartıştı.   

McGurk, ABD 'nin terörle mücadelede Irak' ı desteklemeye kararlı olduğunu ve durumu istikrara kavuşturmak için birlikte çalışmaya kararlı olduğunu yineledi.

McGurk'un ziyareti, Irak'ın cumartesi günü meclis seçimlerinden bir gün sonra geldi. Seçimin ön sonuçları, birçok Iraklı ve Kürt siyasi parti tarafından dolandırıcılık suçlamalarına rağmen reddedildi.

Değişim Hareketi, Yeni Nesil, Kürdistan İslam Birliği, Kürdistan İslam Grubu ve Demokrasi ve Adalet Koalisyonu oyların manuel yeniden sayılmasını talep eden seçim sonuçlarına karşı olduklarını ifade etti.

Değişim Hareketi, elektronik sistemin saldırıya uğradığını iddia etti.

Eski Başbakan Ayad Allavi'nin başkanlığını yaptığı Wataniya İttifakı, seçim sonuçlarının, seçim komisyonu tarafından açıklanan belirsiz sonuçların yanı sıra, şiddet, dolandırıcılık, oy satın alma ve yerinden edilmiş kişilerin durumu nedeniyle seçim sonuçlarını reddetti.

Aynı zamanda ülkede başka bir seçim yapılacak olana kadar geçici bir hükümet kurulması çağrısında bulundu.

 

14.05.2018 (Haber Merkezi)