Neçirvan Barzani: Yeni Irak Hükümetinde Kürtler Ciddi Görüşmelerde Bulunacak

Neçirvan Barzani: Yeni Irak Hükümetinde Kürtler Ciddi Görüşmelerde Bulunacak

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak’ta kurulacak yeni hükümette Kürtlerin ciddi görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak'ta kurulacak yeni hükümette Kürtlerin ciddi görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk kez bugün Erbil'deki ofisinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, yeni hükümeti kurmak için müzakerelerin yakın zamanda başlayacağını belirtti.

Barzani, Kürt siyasi partilerin kendi içinde birliğini sağlayarak Bağdat'a güçlü bir şekilde gitmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa ve gerçek ortaklığın uygulanmaması halinde başarısız deneyimin tekrarlanacağı uyarısında bulunan Barzani, "Kürtlerin Bağdat'taki sorunu makam değildir. Kürtler 12 yıldır anayasal haklarının tanınmasını bekliyor" dedi.

Barzani, DEAŞ'ın ortaya çıkmasına yol açan ve Kürtlerin ayrılmak için referandum kararına neden olan Irak hükümetinin eski zihniyetinin devam etmesinin yeni sorunlara yol açacağını söyledi.

16.05.2018 (Haber Merkezi)