Putin: Kürt hükümeti ile ilişkilerimiz güçleniyor

Putin: Kürt hükümeti ile ilişkilerimiz güçleniyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 7 Haziran Perşembe günü ülkesinin Kürdistan Bölgesi'ndeki meşru projeleriyle Irak ve Erbil ile ilişkileri güçlendirmek için bir araç olarak gördüklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kürdistan Bölgesi halkı ile dostane bir ilişki kurmaya çalıştıklarını ve ikili ilişkileri geliştirmeye  çbaladıklarını söyledi.

Putin, Moskova 'nın Kürt halkının haklarını koruma görevini takdir ettiğini de sözlerine ekledi: "Ancak, Rusya Bağdat'taki federal hükümet ve Erbil'deki hükümetle ilişkileri destekliyor."

Rusya cumhurbaşkanı, Irak topraklarındaki tüm projelerin gerçekleştirileceklerini ve Rusya'nın katılımıyla Irak'ta düzenin tesis edileceğini açıkladı.

Rus devlet petrol üssü Rosneft, Mayıs ayında Kürdistan'ın gaz rezervlerini geliştirmesine ve gaz boru hattı inşa etmek  için bir anlaşma imzaladı.

Rusya bu anlaşma ile Irak'ın yarı otonom bölgesinde enerji sektöründeki şirketin hakimiyetini genişletti.

Rosneft,  bölgede bir entegre gaz tesisi inşa etme planının bir parçası olarak Kürdistan'da bir gaz boru hattının ön-ön-tasarımı (ön mühendislik ve tasarım) yapılacağını söyledi.

Geçtiğimiz sonbaharda, Rosneft Kürdistan Bölgesi'nin ham petrol ihracat boru hatlarının sahipliğini bölgeye Türkiye'den 1.8 milyar dolar karşılığında devraldı.

 

8.06.2018 (Haber Merkezi)