Uluslararası Otobüsçüler Derneği Başkan yardımcısı Kadir Binboğa: Irak'a yolcu taşıyan firmalar zor durumda

Uluslararası Otobüsçüler Derneği Başkan yardımcısı Kadir Binboğa: Irak'a yolcu taşıyan firmalar zor durumda

Uluslararası Otobüsçüler Derneği Başkan yardımcısı Kadir Binboğa yeni vize uygulamasında sadece havayolları ile Türkiye'ye seyahat etme zorunluluğunun ilan edilmesinin karayolu ulaşımını sağlayan firmalara darbe anlamına geldiğini söyledi.

 
 
Türk otobüs firmalarının 10 yıldır Irak halkına ve Irak'ta yatırım yapan büyük küçük Türk girişimcilerin ulaşım maliyetlerini düşürecek imkanlar sunduğunu belirten Binboğa son dönemde yaşanan vize uygulamasının otobüs firmalarını zor durumda bıraktığını belirtti.
 
2016 yılının Şubat ayı itibariyle herşeyin otobüs firmalarının  aleyhine geliştiğini söyleyen Binboğa,  "Önce Habur sınır kapısının üç ay süre boyunca güvenlik gerekçesiyle kapandı. Bizler sabırla tekrar eski günlerin geleceğini umud ederek bir şekilde alt yapımızı bozmadan gelişimeleri bekliyerek her an faaliyete hazır bir şekilde bekleme süresine geçtik. Çok şükür ki bir süre sonra kapı tekrar açıldı. Fakat daha sonra ülkemizin AB ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşması sonucunda birden bire Irak ile Türkiye arasındaki vize rejiminde de değişiklikler oldu. İşte bu vize değişikliği karayolu ile yolcu taşıyan firmalar için sıkıntıları başlangıcı oldu." dedi.
 
 
"Değişiklik sonucunda eski B1 vize uygulaması yani elektronik vize uygulaması kaldırılarak etiket vize uygulmasına geçildi" diyen Binboğa bu sürecin fazla uzun sürmediğini 6-7 aylık bir uygulamadan sonra gelen tepkiler üzerine vize uygulamasına yeni bir sistem getirilerek B1 vize konusunda yine elektronik vize olarak alımı kolay olan yeni bir sisteme geçildiğini belirtti.
 
"Bu sistem ile tekrar eski günlerimize yeniden döneceğimizi umuyorduk" diyen Binboğa  yeni vize uygulamasında sadece havayolları ile Türkiye'ye seyahat etme zorunluluğunun ilan edilmesinin karayolu ulaşımını sağlayan firmalara darbe anlamına geldiğini söyledi.
 
Bu yeni uygulama sonucunda  2016 Şubat ayı öncesi günde karşılıklı olarak 10 olan sefer sayısının şuan için sadece üç firmanın gayreti ve çabası ile günde sadece iki sefere düştüğünü açıklayan Binboğa "maddi ve manevi büyük zararlara uğradık. Büyük bedeller ödemiş olan karayolu yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarımız bu haksız vize uygulmasının bir an önce değiştirilmesini umud ediyor" diyerek sözlerini tamamladı.

20.03.2017 (Haber Merkezi)